Lubomír Vaněk Karikaturista, ilustrátor

a taky malíř, showman, spisovatel a moravský Skot

Hlavní sponzor:

Centropen

Spolupracuji s:

CobraDesign
Agentura Dobrý den
Magazín Tapír
Křížem krážem

Mediální přítel:

Best of magazín

Biografie

Karikaturista, ilustrátor a malíř Lubomír Vaněk se narodil ve znamení raka l.p. 1961 v Brně.

Erb-lvZde rovněž vystudoval Školu uměleckých řemesel a soukromé studium portrétu u Ak.mal.prof. Věry Frydrychové. Dodnes v Brně žije a tvoří. V roce 2015 ředčasně ovdověl, nyní je však již podruhé ženatý, má dvě dcery a jednoho vnuka. Dříve pracoval jako propagační výtvarník, od roku 1989 se věnoval především tvorbě karikatur a kreslenému humoru. Spolupracuje s mnoha českými a slovenskými časopisy, novinami (Rovnost, Deník, Dikobraz, Stadion, Český deník, Týdeník televize, Puls, Křížem krážem, Listy, Květy, Lidové noviny, Podnikatel a mnoho jiných) a všemi třemi hlavními českými televizními stanicemi.

Vydal zatím tři autorské knihy (Od revoluce po rozvod – 1994, Vtipy od srdce – 2000 a Faces of the White House – 2008) + leporelo Průřez Vaňkem ( 2011 ). Do více než třiceti  přispěl svými ilustracemi.  Z těch posledních např. Pohádky a pověsti od Svitavy, od Svratky (sepsal Zdeněk Peša – 2010), Fotbalové humoresky (Peter Scheck – 2011), Vaše příběhy (Jan A.Krystek – 2011) , ilustrace do učebnice prvouky (2012) . Je autorem obalů na CD (např. Šíp a Uhlíř v Šarádě, skupiny Blues.ex a Dragan), kalendářů, firemních log a maskotů, komiksů,  kreseb pro reklamní účely, rozkresů animací na webové stránky. Věnuje se i počítačové grafice, volné malířské tvorbě a ilustracím pro děti.

Publikoval množství  fejetonů ( např.cyklus Slepice nebo vejce pro časopis Moment nebo seriál cestopisných postřehů v deníku Rovnost ). Samostatně vystavoval dosud 22x, zúčastnil se mnoha společných výstav a mezinárodních festivalů kresleného humoru, na kterých získal tři ocenění (Itálie, Anglie, Česká Republika). Od března 2008 má Lubomír svou vlastní stálou minigalerii v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

V roce 2007 jej zařadila asociace Cartoon Assotiation C.R.N. mezi 101 velkých karikaturistů a portrétních umělců světa. Je členem Klubu přátel Skotska, České unie karikaturistů a Spolku nepřátel smutku a přátel jazzu. Kromě kreslení miluje cestování + fotografování, zejména po severských státech a nejraději po skotské vysočině. V červenci 2011 se dožívá 50 let a ku této příležitosti pořádá sérii výstav doplněných leporelem Průřez padesátiletým Vaňkem.
Lubomír Vaněk se zabývá tzv. rychlokreslením karikatur, vystupuje na rautech, firemních propagačních akcích a večírcích v Česku i zahraničí, kde je schopen nakreslit za krátkou dobu velké množství hostů. Je rovněž zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejrychlejší karikaturista na světě (viz. sekce Rekordy).